Sain viikko sitten kaveriltani valokuvan naistenlehden sivusta ja kysymyksen, että olenko kokeillut kuvassa olevaa meikkivoidetta. Läimäytin itseäni poskelle kun muistin, että tsiisus, mullahan on tuo meikkivoide edelleen korkkaamattomana meikkihyllyssä. Ajattelin, että ääh, ei tämä varmaan hyvä ole, mutta kokeillaan nyt kuitenkin kun kaveri pyysi.
Kyllä olin suu auki meikkaustuokion jälkeen, tämähän näyttää hitsin hyvältä! Kuulas ja tasainen iho, ja vielä tosi nopeasti.
Ja arvaatteko, mikä meikkivoide oli kyseessä! Cliniquen puikkomallinen Chubby in the Nude Foundation Stick. Mun kasvoille laitettiin tätä taannoin pr-tapahtumassa ja hyvältä näytti, mutta olin himmaillut käyttöönottoa ajatellen, että tämä ei ole riittävän peittävä näppyläiselle iholleni. Nyt kuitenkin ihoni on ollut paremmassa kunnossa, ja lisäksi otin käyttöön yhden kikkakolmosen :)
Ihmettelin meikkivoidetta levittäessäni, että miten ihmeessä tästä puikosta ei tule mitään. Kyllähän sieltä tuli, mutta sävy on niin just eikä melkein kasvojeni ihon kanssa mätsäävä, ettei sitä meinannut huomata :D. Käyttö oli tosi helppoa, senkun suti vain menemään ja häivytti Beautyblenderillä.
Kyllähän Chubby in the Nude ON kevyt meikkivoide, mutta reippaalla peitevoiteen käytöllä (itse käytin vaaleaa ja valoaheijastavaa Benefitin Erase Pastea) ja irtopuuterin vaihtamisella mineraalipuuteriin (Jane Iredalen Puristepohja) peittävyyttä sai juuri sopivasti lisää. Lopputulos säilyi kuitenkin kauniin heleänä ja iho kuulaan näköisenä :)
Poskipäille sudin vielä hieman Mary-Lou Manizeria ja ihastuin lopputulokseen niin paljon, että otin ex tempore nämä kuvat ja hehkutin uutta meikkivoidettani Instaa myöten :)
Mitäs te sanotte? Tykkäättekö enemmän peittävistä vai kevyistä meikkivoiteista? :)
Tuote saatu blogin kautta.
Mulla pitää ehdottomasti olla peittävä meikkivoide. On naama sen verran värikäs muuten, että kyllä se pitää saada siedettävämmän näköiseksi, jotta kehtaa astua kotiovesta ulos;)
TykkääTykkää
Mulla on yleensä tää sama! Siksi olinkin niin suu auki kun tämä riittikin :D
TykkääTykkää
Minä ymmärsin että ei riittänyt? Kun siis tarvitsi lisäpeitoksi peitevoidetta ja mineraalipuuterin? Itse en nimittäin jaksa kikkailla monien tuotteiden kanssa vaan koska tahdon peittoa, niin käytän peittävää meikkivoidetta ( Estee Lauderin Double Wear Superstay aivan paras ) tai jos haluan kevyempää niin sitten se saa olla kevyttä enkä ala tekemään siitä raskaampaa. Mutta joo, näytät nätiltä tuon meikin kanssa 😊, tosi kiva kuulto!
TykkääTykkää
En muista, että mulle olisi ikinä ”riittänyt” pelkkä ohut pohja, aina mä käytän peitevoidetta kun noita punoituksia ja näppyjä nyt melkein aina on! Totta kai joskus ei ole niin väliksi tai on kiire, mutta jos teen pohjan, josta tykkään, niin siihen kuuluu ilman muuta myös peitevoiteen käyttö. Mielestäni se ei tee pohjaa yhtään sen raskaamman näköiseksi, jos levittää peitevoidetta vain sitä tarvitseviin kohtiin :)
Jos mulla on iho tarpeeksi pahassa kunnossa, niin silloin mikään ohut meikkivoide ei riitä, vaikka lätkisin kaveriksi kaikki mahdolliset peiteaineet ja puuterit. Silloin valitsen suosiolla peittävimmät omistamani vaihtoehdot, ja vielä niitäkin joudun monesti fiksaamaan peitevoiteen kanssa. Mä luulen, että sulla on aika paljon paremmassa kunnossa iho kuin mulla :)
TykkääTykkää
Kevyistä ja tää puikko on ihana, soveltuu mun iholle paljon enemmän kuin huokosiin uppoava MUFE, josta ei tullut mun kaveria, tästä tuli. Kannan tätä käsilaukussa meikkipussissa ja korjailen meikkiä päivänmittaan tällä, jos tarvii. :D
TykkääTykkää
Hei joo, mäkin otan tämän meikkipussiin jos on iltameno tiedossa! Mä en ole MUFEa kokeillutkaan, mutta muistaakseni joku muukin sanoi tuota samaa :P
TykkääTykkää
Taas olet loihtinut kuulan hehkun kasvoille. Näyttää kivalta. Itselläni on kovin kuiva ja rypistynytkin iho, etten osaa sille löytää sopivia tuotteita. Nyyh :)
TykkääTykkää
Kiitos! Sun kannattaa aloittaa omalle iholle sopivien hoitotuotteiden etsinnästä, meikkivoidekin näyttää paremmalta kun iho on sopivasti hoidettu :) Esim. Stockmannilla neuvotaan tosi hyvin tuotteiden valinnassa jos apu kelpaa :)
TykkääTykkää
Ostin omani heti kun tämä ilmestyi Suomeen ja olen tykännyt. Ja käytän aivan kuten sinäkin, tosin mineraalipuuterini on Laura Gellerin.
TykkääTykkää
No vinde, sähän oot ollut valveutunut! Mä olin vielä viikko sittenkin pihalla tämän hienoudesta :D
TykkääTykkää
Nykyisellään käytän kevyitä enimmäkseen, mutta pidätän oikeuden muuttaa kantaani :) Tulin ostaneeksi toisen putkilon Estee Lauderin EE-voidetta, kun sain tarjouksesta, vaikka ehdottomasti haluan kokeilla taas jotain uutta… Mutta tuo vastaa nopeiden aamujen tarpeeseen minulla – se on sen verran kevyttä, että voin lotrata sitä aurinkosuojaksi asti (spf 30) ja on samalla hoitovoide. Näyttää kyllä hyvältä sulla tuo Cliniquen stick :) Itse en ole kokeillut.
Olen muuten odottanut että joku vihdoin (! :D… En mä ollenkaan ole hätänen) antaisi arvionsa ja perusteellisen esittelyn Lumenen uusista Invisible Illumination -tuotteista – tässä asiayhteydessä tulee mainita erityisesti se meikkiseerumi mikä lie nimeltään, jonka pitäisi sopia ’kaikille’ sävynsä puolesta. No joo, olen kerran hyvin pikaisesti käynyt kädelle swatchaamassa, ja kyllä kiinnostaa :) Ei se varmaan kyllä mitään peitä, jos joku sellaista kaipaa ;)
TykkääTykkää
No hei, minäpä yritän järjestää ;)
TykkääTykkää
Oh, toi viimenen sivukuva on upee!! Muistissa vieläki ysäriltä ne puikkomeikkivoiteet, niin tää näyttää kyllä aika lupaavalta.
TykkääTykkää
Haha jooooo, onneksi tää on versio 2.0 ;)
TykkääTykkää