Käväistiin Rössön kanssa Tanskassa tuossa marraskuun loppupuolella. Tanska-postaus on jäänyt joulujuttujen jalkoihin mutta nyt vihdoin pääsen vilauttamaan teille, mitä kaikkea ostin. Mulla tosiaan on sukulaisia Tanskassa ja olen käynyt siellä varmaan vähintään 15 kertaa. Aika lailla joka kerta meillä on samat perinteet, mitä 0Kööpenhaminassa ja Roskildessa tehdään, joten tällä kertaa vinkkaan niiden osalta aiempiin postauksiini. Tässä kuvassa ollaan tädin kanssa Kööpenhaminan joulumarkkinoilla ;)
Jep. Suklaata :D Tanskassa on sellaista suklaata, että oksat pois. Oikeasti, vaikka mulla ei olisi siellä sukulaisia tai en tykkäisi koko maasta (vaikka tykkään!), niin pelkän suklaan takia jo kannattaa visiitti tehdä :D Frellsen Chokoladen liike on suklaataivas, jonne mennään aina yhtä kirkas kiilto silmissä. Toinen mun heikkous on nämä Carlettin suklaapussit, jotka on vaan niin uskomattoman hyviä. Ja hei, ihan kaikkea en ole vielä syönyt ;)
Kööpenhaminassa on Sephora, jonne menin tällä kertaa aika tarkan ostoslistan kera. Uusi Benefit Fake Up -peitevoide vanhan loppuneen tilalle oli must ja ostin luomivärinpohjustajatestini voittaneen Narsin luomivärinpohjustajan odottamaan edellisten loppumista. Sephoran dödöpyyhkeet ovat tosi käteviä, joten tosiaankin ostin niitä lisää. Pieni käsidesi oli tarveostos edellisen loppuessa.
Kööpenhaminassa on myös MACin Pro Store eli liike, jossa myydään kaikkea sellaista kivaa, mitä Suomesta ei saa. Siellä olisi voinut seota, mutta pidin maltillisen linjan ja ostin vain MACin version meikkimunasta eli Softpoint Sponge Applicatorin ja Mixing Paletten. Olen niin mieltynyt Beautyblender-meikkimuniin joten todellakin haluan tehdä vertailun siitä, pystyykö MACin vastaava tuote peittoamaan nykyisen suosikkini :) Ja tuo sekoituspaletti sitten, nerokasta! Ei enää sotkuisia kämmenselkiä vaan esimerkiksi oikean meikkivoidesävyn sekoittaminen hoituu tämän ruostumattomasta teräksestä tehdyn paletin päällä. No, saa nyt nähdä, tuleeko siihen oikeasti tartuttua näin itseään meikkaavana amatöörinä, mutta jos meikkaisi jotakuta muuta, tämä olisi ihan ehdoton :)
Suomen päästä lentokentältä nappasin mukaan uuden vakkari-Diorini eli Lash Plumping Serumin, joka on siis ripsivärin pohjustaja ja ihan mun luottotuote. Tosin nyt mulla on testissä Nyxin vastaava tuote ja pian kerron teillekin, pärjäsikö tuo budjettituote Diorille :)
MACillä on parhaat siveltimet ja siveltimiä tykkäänkin ostaa Helsinki-Vantaalta kun KERRANKIN saa MACiä edes vähän edullisemmin. Tämä sivellin on 159, joka on sekä aitokarvaa että synteettistä karvaa sisältävä ”skunkki”. Sillä hoituu kätevästi voidemaisten tuotteiden levitys ja häivytys, esimerkiksi voidemaisten poskipunien ja korostusvärien kanssa tämä on huippu :)
Tämmöisiä ostoksia :) Mistä haluaisitte lukea lisää?
Jään odottelemaan mielenkiinnolla raporttia Nyxin ripsien pohjustajasta! :)
TykkääTykkää
Kiva kuulla Noora! Siitä tulee postaus seuraavaksi, varmaankin pe-iltana tai lauantaina :)
TykkääTykkää
No suklaasta haluan tietty lukea lisää <3
TykkääTykkää
Nammmmmmmm <3
TykkääTykkää
Tuo sekoituspaletti tietenkin kiinnostaa, tuleeko sun tartuttua siihen miten usein vai jäikö se sittenkin vain ajatusasteelle?
Hauska tuo teidän yhteiskuva! :)
TykkääTykkää
Haha joo, kunnon edustuskuva :D
Toive check!
TykkääTykkää
Siis mä koitin pari kuukautta sitten ettiä Köpiksessä Sephoraa ja se nettisivuilta napattu osoite vei jonkun puukerrostalon viidenteen kerrokseen, joka oli ovikellon takana! Soitin Sephoran ovikelloa, pääsin sisään rappukäytävään, kipitin ylös ja aattelin et ei oo todellista, tää ei voi kyllä olla mikään liike… Kurkin ovisilmästä tai jostain sisään ja totesin et nyt äkkiä pois :D missä se liike siis on vai olinko oikeassa paikassa??
TykkääTykkää
Ahhahahaaaaaa! Nyt kyllä nauroin ääneen :’D En tiedä missä sä oot ollut, mutta et Sephorassa ainakaan! Se sijaitsee Köpiksen keskustan ytimimmässä paikassa eli Strögetillä tavaratalo Illumin yhteydessä ja ihan katutasossa ;D
TykkääTykkää
Ahhah, voi ei! Mä kävin Rathsacksvej 1:sessä, liekö joku niiden toimisto sitten. Huuups :D
TykkääTykkää
Muhahahahahaaaaa!! Mä en tiedä miks, mutta musta tää on jotenkin ihan hulvaton juttu :D :D Sephoran toimisto, vain tosifaneille, ahahhahaaa!
TykkääTykkää
Hii, kivoja ostoksia! Jos haluat päästä muidenkin merkkien ripsipohjustajien mukaan, niin MACiltä löytyypi myös, ja nyt vielä just ihan uudistettuna :) Missä se Sephora tosiaan Köpiksessä on? Pitäis itekin joskus suunnata sinnepäin >:)
TykkääTykkää
Hahaa, siellä se ydinkeskustassa on, ihan lähellä MACin Pro Storea (jonka tiedät ihan varmasti ;)!
Ja kiitos vinkistä, MACin primeria olisi tosiaan kiva kokeilla!
TykkääTykkää
Hei tosta meikkimunasta on kaksi versiota! Toi on se hienosäätövärkki, mutta testaa ihmeessä myös sitä laveampaa, isomman pinta-alan peittävää sientä! Ja tsekkaa ensi kerralla ehdottomasti myös kaikki LE-jutut, PRO Store on täynnä kaikkea sellaista mitä Suomen kamaralta ei saa – myös siveltimiä! :) <3
TykkääTykkää
Eikä!! :D Ei siellä ollut kuin tuo yksi koko ja mä ihmettelinkin, että ihme nysväämistä sen kanssa :D
Siveltimet taisi jäädä myyjältä esittelemättä kun pyysin näyttämään kaiken, mitä normimyymälöissä ei ole. Yhden ihanan persikkaisen (muistaakseni) luomivärin olisin halunnut, mutta se oli loppu. Mutta olin muutenkin säästöbudjetilla liikkeellä, joten pidin kaiken kaikkiaankin kukkaronnyörit tiukassa :)
TykkääTykkää